Stresová močová inkontinence

Úvod / Čtení / Stresová močová inkontinence

Neustálé hlídání, neustálé nutkání na malou, neustále mokro v kalhotkách, neustálý stres z toho, zda to neupustíte více, než by bylo vhodné. I tak se může projevovat inkontinence. Problém, který může potkat každou ženu, a to i vás! Jak se vlastně stresová močová inkontinence projevuje? Jaké jsou její příčiny? A jak se jí můžete jednou provždy zbavit?

Co je stresová močová inkontinence

Močová inkontinence neboli samovolný únik moči je velmi závažný problém. Snižuje totiž celkovou kvalitu vašeho života. Snižuje  dokonce kvalitu života více než třeba mírná nadváha. Bohužel se dámy často za to stydí, o problému nechtějí mluvit a berou jej jako normální součást stárnutí.

Neovladatelný únik moči přitom sužuje každou pátou ženu starší 40 let v Česku. A srostoucím věkem se četnost močové  inkontinence zvyšuje. Ač teď tedy nemusíte mít absolutně žádný problém, časem se i u vás může začít inkontinence hlásit o slovo.

Normální svaly pánevního dna

Jaké jsou příčiny stresové močové inkontinence?

Samovolný únik moči může být vyvolán různými faktory. Nejčastější se u žen objevuje stresová inkontinence, která je způsobená poruchou svalů a vazů, které obkružují a pomáhají uzavírat močovou trubici.

Během těhotenství, porodu nebo po operaci v pánvi může dojít k narušení normálního uspořádání orgánů. To způsobí, že močová trubice je více pohyblivá, než by měla být, a při zvýšení nitrobřisního tlaku dojde k úniku moči z nedostatečného uzávěru močové  trubice. Ke zvýšení nitrobřisního tlaku však dochází při běžných činnostech jakými jsou např. kašel, smích, fyzická námaha, ale také při zácpě nebo z důvodu obezity.

Dalším důvodem, proč dochází k samovolnému úniku moči, je snížený uzávěrový tlak močové trubice. Ten vzniká v důsledku snížené koncentrace a následně nedostatku estrogenů, tedy ženských pohlavních hormonů, zvláště po menopauze.

Slabé svaly pánevního dna

Máte zájem o diskrétní konzultaci?

Nenechejte problém bobtnat! Podchyťte jej včas!

Pro diagnostiku tohoto onemocnění je potřeba důkladná anamnéza, během které se vás bude lékař ptát, jak je močení časté, zda je bolestivé, za jakých podmínek dochází k úniku moči apod.

Následně vás vyšetří, pošle vzorek moči do laboratoře a provede další sérii vyšetření jako jsou rentgen, ultrasonografie nebo magnetická rezonance. Nejčastěji se provádí urodynamické vyšetření. Během tohoto vyšetření se zavede do vašeho močového měchýře tenký katetr, který se postupně vysunuje a lékař tak má přehled o rozložení tlakových poměrů od měchýře až po konec močové trubice. Ač se vám do toho nemusí chtít, bojíte se, stydíte se za svůj problém, všechna tato vyšetření jsou skutečně velmi důležitá pro rozlišení o jaký typ a stupeň inkontinence se jedná. Jen na základě toho je totiž možné přesně stanovit léčebný plán.

Nebojte, chirurgický zákrok vás nečeká!

Většina žen nechce močovou inkontinenci nijak řešit. Myslí si totiž, že je bude čekat jen náročný a nebezpečný chirurgický zákrok.

To však není pravda! Dle míry postižení volí lékaři vždy co nejméně invazivní metody léčby. V dnešní době existuje neinvazivní laserový zákrok, který je vhodný pro jakýkoliv stupeň a typ močové inkontinence.

Laserový zákrok je bezbolestný a má okamžité účinky. Společně se zákrokem doporučujeme také tzv. Kegelovy cviky, které posilují svaly pánevního dna. Dále vám může váš lékař nabídnout hormonální léčbu estrogeny či gestageny, které však už mají svá rizika. Pokud neinvazivní metody nepomůžou, až poté následuje řešení problému pomocí operace.

Proto se nestyďte a svoje obtíže řešte včas! Ušetříte si tím mnoho zbytečných problémů a zlepšíte celkovou kvalitu svého života.

Diskrétní konzultace