Vaginální vysychání

Úvod / Čtení / Vaginální vysychání

Nechcete přijít o svůj sexuální život? Chcete si užívat intimních chvil s partnerem i po menopauze? Chcete se stále cítit svěží a fit jako před lety? Potom nepřestávejte číst! V tomto článku se dozvíte, co je vaginální vysychání, koho se tento problém týká a jak jej můžete vyřešit.

Po menopauze může setkat každou

Suchost vagíny je problémem mnoha žen. Nejčastěji se však objevuje po menopauze.  Hlavní příčinou je nedostatek ženského pohlavního hormonu, estrogenu, který zajišťuje správnou vaginální lubrikaci při pohlavním styku. Právě během menopauzy se snižuje jeho produkce kvůli ukončení menstruačního cyklu a pochva začíná být v důsledku toho sušší, méně elastická a postupně dochází k jejímu ztenčování neboli atrofii.

Co způsobuje nedostatek estrogenu?

Nedostatek estrogenu ale mohou způsobovat i jiné faktory. Patří mezi ně například odstranění vaječníků, antiestrogenní léčba proti endometrioze, chemoterapie nebo  radioterapie při léčbě nádorů, imunosuprese, kojení a porod, kouření cigaret, vyšší užívání léků proti alergii nebo chřipce. Proto jsou vysycháním vagíny ohrožené prakticky všechny ženy, bez ohledu na věk. I když jste tedy mladá, i vás může tato nepříjemnost potkat.

Vaginální vysychání ovlivní i váš sexuální život!

Někdy stačí, když jste ve stresu nebo emočně vypjaté situaci a vaginální suchost může jít s tímto obdobím ruku v ruce. Ale nehledě na příčinu vzniku, vaginální suchost je velmi nepříjemná a pro ženu traumatizující záležitost.

Pohlavní styk se stává velmi bolestivým a může docházet k poškození vaginální sliznice s následným svěděním a pálením v této oblasti. V některých, skutečně závažných případech může dokonce dojít i ke krvácení během styku. A to byste rozhodně zažít nechtěla!

Nebojte se svůj problém vyřešit!

Proto při každém podobném nepříjemném pocitu po pohlavním styku se nebojte poprosit o radu svého gynekologa nebo sexuologa. V první řadě musí vypátrat příčinu vašich potíží, protože možností snižujících estrogen ve vašem těle je plno.

Gynekolog se vás zeptá, kdy a při čem se objevily vaše potíže a na vaši zdravotní minulost. Taktéž vám udělá vaginální vyšetření a následně doporučí vhodnou léčbu.

Máte zájem o diskrétní konzultaci?​

Léčba vaginální suchosti

Často se předepisuje lokální substituční terapie estrogenu s aplikací přímo dovnitř pochvy.

Další možností je celková estrogenní terapie. Jako všechny hormonální terapie se i tato neobejde bez vedlejších příznaků jako je vaginální krvácení či bolest prsou. Dle nového výzkumu bylo objeveno také spojení mezi hormonální terapií a zvýšeným rizikem vzniku problémů se srdcem. Riziko u žen s hormonální terapií je o 2,4 % vyšší než u žen bez hormonální terapie.

Novinka ve způsobu řešení vaginální suchosti

Naprosto unikátní řešení vašich problémů přináší laserová léčba Juliet. Záření stimuluje obnovu vaginální sliznice a ta se stává opět pružnou. V rámci zlepšení metabolismu pojivových tkání dochází dokonce i ke zlepšení vaginální lubrikaci. To všechno už po 1. léčbě. Ženy se tam dole cítí jako za mlada a pohlavní styk jim proto i nadále může činit radost. Tato metoda je minimálně invazivní a bez vedlejších příznaků.

Neschovávejte své problémy pod koberec! Nesnažte se s tím sžít! Vaginální suchost rozhodně není nic příjemného. Nesnažte se na to zvyknout, ale vyřešte to!

Diskrétní konzultace​