Vulvovaginální atrofie

Úvod / Čtení / Vulvovaginální atrofie
V životě každé ženy dochází vlivem stárnutí a menopauzy k řadě změn jejího těla. Tyto změny mohou být nepatrné, i velmi obtěžující. Mezi ty velmi nepříjemné patří nemoc s názvem vulvovaginální atrofie. Co to je? Koho může potkat? A jste jím ohrožená i Vy?

Co je vulvovaginální atrofie?

Atrofie znamená ztenčení či zúžení sliznice. Konkrétně se jedná o ztenčení sliznice vagíny. To způsobuje křehkost poševní sliznice, někdy bolestivost při močení či dokonce inkontinenci (tj. nechtěný únik moči). Ač tedy vulvovaginální atrofie je velmi nepříjemná. Všechno vzniká v důsledku nedostatku estrogenu, tedy ženského pohlavního hormonu, který produkují vaječníky až do  menopauzy.

Proč je estrogen pro ženu důležitý?

Estrogen se podílí na výživě, pružnosti a odolnosti poševní sliznice, dále na stimulaci vaginální sekrece, na správné funkci pánevního dna a vývodných močových cest. Může se to zdát jako banalita, ale pokud jej nemáte dostatek, může to vést k řadě problémů.
 
Při jeho nedostatku se ztenčuje vaginální sliznice, ženy často pociťují suchost, svědění či ztrátu přirozené poševní lubrikace, a kvůli mechanickému poškození může dojít dokonce až ke krvácení a bolestivému styku. Změna postihne i přirozenou vaginální mikroflóru a ženy pak často trápí vaginální či močové infekce.

Vaginální atrofií trpí každá druhá žena

Vaginální atrofií je postiženo více než 50 % žen po menopauze. I na vás si proto může ruka osudu ukázat! Nezáleží na tom, jaký život žena doposud žila.

Avšak pouze méně než polovina z nich se rozhodne vyhledat odbornou pomoc. Často je to zapříčiněno studem či rezignací, což je ale samozřejmě nejen zbytečné, ale také zcela špatně. Žena většinou své onemocnění příjme jako součást stárnutí a nechce se tím už dále zabývat. Věděla jste ale, že to vede pouze k narušení sexuálního života s negativním dopadem na
psychiku a tím pádem ke snížení kvality vašeho života?

Máte zájem o diskrétní konzultaci?​

Inkontinence dokáže rozhodit celý život!​

Co se týče inkontinence, mnoho žen si myslí, že se nedá nic dělat. Často navíc panuje názor, že s ní pomohou cviky na pánevní dno. Dlouhodobé cvičení avšak ne vždy přinese kýžený efekt.

Pamatujte proto, že jen při správně zvolené terapii lze předcházet nevratným změnám. Pokud zanedbáte příznaky, může být inkontinence nevratná!

Nemoc může potkat i vás!

Pozor! Toto onemocnění se nemusí týkat jenom žen po menopauze! Vyskytuje se i u mladších žen po porodu, kdy dochází k velkému snížení hladiny estrogenu, anebo u žen podstupujících antiestrogenovou terapii při léčbě nádorových onemocnění. U nich bývá onemocnění jen přechodnou záležitostí bez nutnosti léčby.

Nebojte se, řešte své problémy!

U všech těchto případů ale postupujte stejně – nestyďte se za své problémy a nebojte se o nich mluvit alespoň se svým gynekologem.
 
Léčba totiž probíhá velmi jednoduše. Po určení diagnózy tohoto onemocnění vám gynekolog předepíše lokální, nízko dávkovou,  estrogenní terapii ve formě vaginálního krému, tabletek nebo čípků. Ty si budete aplikovat přímo do pochvy.

I když léčba nějakou dobu trvá, výsledky stojí za to!

Připravte se, že to nějakou dobu potrvá, než se objeví viditelné výsledky. Studie prokázaly zlepšení po 12 týdnech léčby jen u 62 % pacientek. Někdy to může trvat až rok, než dojde k úpravě močení a vaginální sliznice. Sice je to běh na dlouhou trať, ale s prokazatelnými
výsledky a minimálními vedlejšími účinky terapie!

A proto, pokud máte za sebou menopauzu a začne vás trápit inkontinence společně s dalšími vaginálními příznaky, nečekejte a navštivte  svého gynekologa. Zlepšíte si kvalitu života a vyhnete se problémům s močením, bolestivosti při pohlavním styku a častým močovým infekcím.

Diskrétní konzultace​